2 Kasım 2009 Pazartesi

Zıt Yönlü Borsa Formasyonları


Oluşumu :
Fiyatlar hızla düştükten sonra durur ve artışa geçer. Bu “ sol omuz ”dur.
Fiyatların artışı durur ve sol omuzun altına kadar geriler. Bunu takiben fiyatlarda bir canlanma olur ve sol omuzun üzerinde bir seviyeye çıkar. Bu “ baş ”tır.
Fiyatlar tekrar başın en düşük seviyesine ulaşamayacak seviyeye kadar düşüşünü sürdürür ve tekrar canlanarak yukarı hareket eder. Bu “ sağ omuz ”dur.
Sol omuz, başın  tepe noktaları sağa doğru uzatıldığında, ortaya çıkan çizgiye  “ boyun çizgisi ” denilir. Bu çizgi direnç noktası gibi görülse de gerçekte direnç çizgisi değildir. Genellikle yatay veya aşağı  eğimli olur.
İşlem hacmi :
Sol omuz oluşurken hisse senedi işlem hacminde düşüşler görülür.
Baş oluşurken işlem hacminde kısmi artışlar görülür.
İşlem hacmindeki en ciddi artış, boyun çizgisinin kırılmasında meydana gelir. İşlem hacminde dikkat edilecek önemli nokta budur. Eğer kırılma günlerinde işlem hacminde artış görülmüyorsa formasyona şüphe ile bakılmalıdır.
Kırılma:
Boyun çizgisi yatay ve eğik olabilir. Boyun çizgisinin hacimle kırılması formasyonun teyidi anlamını taşır. Düşüş trendi bitmiş, yükseliş trendi başlamıştır.
Boyun çizgisi kırıldıktan sonra, çizgiye doğru hacimsiz bir geri dönüş çabası oluşabilir. Bu doğal karşılanmalı ve son alış fırsatı olarak değerlendirilmelidir.
Ölçme formülü :
Tepede oluşan omuz-baş-omuz formasyonunun tersi gibi değerlendirilir.
Başarısız hareketler :
Formasyonun oluşumunu tehlikeye düşürecek ilk kriter sağ omuzda oluşması gereken işlem hacmindeki canlanma beklentisidir. Eğer sağ omuzda işlem hacminde ciddi artış olmazsa ve boyun çizgisi kırılsa bile formasyona şüphe ile bakmak gerekir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder